آن دسته از خریداران و یا جستجو کنندگان املاک که برای یافتن ملک دلخواه خود به وب سایت ها مراجعه می کنند بیش از آن که به ویژگیهای ملک توجه کنند تمایل دارند ویژگیهای مدنظر خود را از طریق عکس های ارایه شده از ملک بدست بیاورند. از اینرو، نمایش عکس های زیبا و در عین حال واقعی از ملک یکی از مهمترین اقدامهایی است که باید در بازاریابی املاک مد نظر قرار گیرد.  به رغم گسترش وب سایت های ملکی و تمایل مردم به ارایۀ ملک خود در این سایت ها همواره می بینیم که بسیاری از املاک ثبت شده در وب سایت های املاک بدون عکس بوده و مدیران وب سایت ها مجبور به استفاده از یک تصویر پیش فرض می باشند. در حالت عادی، بیشتر افراد بدون دیدن تصویری از یک کالای ولو معمولی با قیمت چند هزار تومان حاضر به خرید آن نیستند حال تصور کنید فردی که در جستجوی آپارتمان یا خانه یا مغازه به عنوان محل زندگی یا محل کار خود است چطور می تواند بدون مشاهدۀ تصویر اقدام به تصمیم گیری کند؟ درست است که هیچ کس بدون بازدید و حضور در ملک و بررسی همه جانبۀ آن اقدام به معامله نمی کند لیکن دیدن عکس ملک اولین گام در جلب نظر مشتری برای تماس گرفتن با مالک یا مشاور املاک است.

در این راهنما تلاش داریم تا برخی از نکات مهم در عکسبرداری ملکی را به کاربران گرامی ارایه دهیم. پس با آلفا ملک همراه باشید. 


راهنمای ثبت ملک در آلفا ملک

جدید ترین املاک در اصفهان


مهمترین نقاط خانه برای عکاسی

همواره بخش هایی از خانه مسکونی هست که برای خریداران مهمترین قسمت به شمار می رود. چه برای خانم های خانه دار که بیشتر وقت خود را در منزل صرف می کنند و چه برای بانوان شاغل و دیگر اعضای خانواده. این بخش ها عبارتند از اتاق نشیمن که محیط اصلی منزل برای گذران وقت و پذیرایی از مهمانان است و آشپزخانه که در معماری مدرن و امروزی بخش جدایی ناپذیری از هال به شمار می رود. البته این بدان معنا نیست که کسی به حمام و سرویس بهداشتی و راهروها و اتاق ها بی توجه است! بنابراین چنانچه قصد دارید فقط یکی دو عکس از ملک خود را به نمایش بگذارید ترجیحا مربوط به آشپزخانه و هال باشد. پس از آن، جاهایی از ملک که برای مشتریان دارای اولویت بعدی است نمای ساختمان و کوچه است. از این رو حتما تلاش کنید تا تصویری از نمای ساختمان نیز به مجموعه عکسهای ملک خود بیفزایید تا شانس زنگ خوردن تلفن تان افزایش یابد. 

اتاق نشیمن

نور عکاسی

فلاش ساده ترین راه برای برقراری تعادل نورپردازی است ولی در تصویربرداری از ملک قطعا بهترین روش نیست! بویژه فلاش های لحظه ای و خودکار که همزمان با فشاردادن دکمۀ عکسبرداری در کسری از ثانیه روشن و خاموش می شود. بنابراین برای ثبت تصاویر بهتر بر روی فلاش حساب چندانی باز نکنید. نکتۀ دیگر اینکه نورسنجی و نوردهی را بر اساس پنجره انجام ندهید چون اگرچه به نظر می رسد که نور پنجره اتاق را روشن کرده است ولی پس از عکاسی خواهید دید که اتاق بسیار تاریک می شود. با این حساب عکسبرداری در شب یا عکس برداری با پرده های کاملا بسته توصیه می شود. در صورتیکه برایتان امکانپذیر است از چند فلاش ثابت همراه با چراغهای داخل اتاق برای عکاسی استفاده کنید تا اتاق کاملا روشن باشد. می توانید فلاش ها را به سوی سقف نشانه گرفته تا نور به طور یکنواخت در اتاق پراکنده شود. همانطور که گفته شد برای حفظ یکنواختی نور بهتر است پرده ها را بکشید. پرده های باز همانطور که در یکی از عکسهای این ملک می بینید باعث تاریک و روشن شدن تصویر می شود. نور فلاش ها توان رقابت با خورشید را نداشته و تصویر تیره و روشن می شود. بنابراین کشیدن پرده ها به یکنواختی نوری کمک شایانی می کند. قراردادن چراغ روشن در تصویر نیز باعث کاهش کیفیت عکسبرداری می شود. در تصاویر این ملک چنین مشکلی به وضوح دیده می شود

نور عکس ملک

 

جهت نگه داشتن دوربین

به عنوان یک قانون کلی تصاویر افقی دید بهتری از منظرۀ هدف را به نمایش می گذارند. این مساله در عکسبرداری از املاک بیشتر نمود دارد. بنابراین همواره سعی کنید به صورت افقی یا landscape تصویربرداری کنید. بویژه اینکه بیشتر افراد با استفاده از گوشی های هوشمند اقدام به عسکبرداری می کنند. برای ثبت ملک در آلفا ملک اندازۀ عکس ها باید 850 (پهنا) در 570 (ارتفاع) پیکسل باشد. 

 

عکس افقی یا عمودی ملک

چیدمان و آراستگی فضای خانه

بسیار مهم است که در تصویری که از ملک ارایه می دهید فضای خانه یا هر ملک دیگر کاملا پاکیزه و آراسته و چیدمان آن به بهترین شکل ممکن انجام پذیرفته شده باشد. با این کار علاوه بر نمایش زیباتر ملک، به مشتریان نشان می دهید که فرد پاکیزه و مرتبی هستید و پیرو همین ویژگی فردی شما، از خانه به خوبی مراقبت و نگهداری شده است!

دکوراسیون شیک و آراسته

افزودن بر موارد بالا، نکات دیگری نیز هستند که می توانند به ارایۀ تصویری بهتر از ملک شما کمک کنند. از جمله:

  1. استفاده از سه پایه: برای جلوگیری از لرزش دست
  2. انتخاب زاویه درست عکاسی: اگر می خواهید فضا را بزرگتر نشان دهید می توانید از زاویه کمی نزدیکتر از آن فضا تصویر برداری کنید. این کار به بزرگتر جلوه کردن فضا کمک شایانی می کند. البته فاصلۀ بسیار نزدیک نیز موجب کاهش کیفیت تصویر می شود. دست کم یکی دو عکس با دید باز از فضای هدف بگیرید تا نمایی از کل آن در اختیار بیننده قرار دهد. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که با جلو بردن دوربین به کنج دیوار یا کمد و یا کابینت های آشپزخانه یک تصویر بسیار نزدیک از آن گرفته می شود که چیز خاصی به جز در هم کشیدن ابرو نصیب بینندۀ تصویر نمی کند! 
  3. عکسبرداری از حیاط و راهروها: بویژه حیاط خانه های ویلایی که دارای فضای سبز است می تواند به سادگی جذب مشتری کند. در این هوای آلودۀ شهری و فضاهای سبزی که روز به روز کمتر می شود کمتر کسی نسبت به یک فضای سبز خانگی دنج و دلربا بی میل است!
  4. عکسبرداری از اتاق خواب: اتاق خواب ها بویژه اتاق خواب مستر و اتاق خواب کودکان اهمیت بالایی برای خریداران دارند. بنابراین قرار دادن یکی دو تصویر از آنها در آلبوم تصاویر ملک می تواند جلب مشتری را شتاب بخشد. 

نمونه ای از ملک با تصویربرداری قابل قبول را در اینجا ببینید. 

نمونه ای از ملک با تصویربرداری متوسط را در اینجا ببینید. 

نمونه ای از ملک با تصویربرداری بد را در اینجا ببینید. 


البته اینها تنها نکات کوچکی بود برای بهبود کیفیت تصویربرداری. اگر ملک شما یک ملک لوکس و گرانقیمت است پیشنهاد می شود که از عکسبرداران حرفه ای برای این کار استفاده کنید. مطمئنا ارزش پرداخت دستمزد را خواهد داشت!

جدیدترین آپارتمان ها در اصفهان

جدیدترین خانه های ویلایی در اصفهان

جدیدترین آپارتمان ها در شاهین شهر


پیوندهای مفید

مجلۀ اینترنتی املاک، ساختمان، شهرسازی

کافه ساختمان

ربات تلگرام آلفا ملک

در پایان چند تصویر زیبا و چشم نواز از طبیعت زیبای فصل ها هدیۀ آلفا ملک به شما خوانندۀ گرامی!


ریل قطار

دریاچه

درخت

شبنم

فصل پاییز


آلفا ملک

مهمترین تصمیم زندگی تان را با کمک آلفاملک بگیرید!