راهنمای ثبت آگهی ملکی در آلفاملک


ثبت ملک در آلفاملک به دو صورت انجام می شود با حساب کاربری و بدون حساب کاربری. ثبت ملک با حساب کاربری دارای مزیت های بسیاری است و کاربر می تواند علاوه بر بهره مندی از امکانات داشبورد کاربری از آمار بازدید ملک خود نیز آگاه شود. در طراحی فرم ثبت ملک تلاش شده تا بهترین رابط کاربری در اختیار مالکان گرامی قرار گرفته تا در عین سادگی و سرعت بتوانند اطلاعات کاملی از ملک خود را در اختیار مشتریان قرار دهند. با آلفاملک همراه باشید . . . 


دسترسی به فرم ثبت ملک

برای دسترسی به فرم ثبت ملک می توانید روی دکمۀ ثبت ملک که در قسمت های مختلف سایت قرار داده شده کلیک کنید. این دکمه در تاربرگ خانۀ آلفاملک در بالای فرم جستجوی ملک قرار دارد. تصویر شماره 1 را ببینید. 

تصویر شماره 1

دکمه ثبت ملک


ثبت اطلاعات ملک در سامانه ملی املاک و اسکان


فرم ثبت ملک

با کلیک روی دکمه ثبت ملک به فرم ثبت آگهی رایگان ملکی وارد می شوید. در کادر زرد رنگ بالای فرم نکاتی نوشته شده که شامل راهنمای کلی ثبت اطلاعات ملک است. فیلدهای ستاره دار همانطور که در بالای صفحه توضیح داده شده مشخصات مهم ملک وارد می شود بنابراین الزامی هستند. در پرکردن این فیلدها به نکات زیر توجه کنید. فرم ثبت ملک شامل چند بخش است که عبارتند از:

اطلاعات عنوان و موقعیت ملک

 1. فیلد عنوان ملک: عنوان ملک را حداکثر 40 کاراکتر بدهید. بهتر است عنوان ملک چکیده ای از ملک باشد و به مهمترین ویژگیهای ملک اشاره کند. برخی از این ویژگیها عبارتند از:
  1. نوساز بودن: آپارتمان نوساز
  2. متراژ: به صورت کوتاه. مثلا 100 متری، 
  3. تعداد خواب: مثلا 3 خوابه، دو خوابه
  4. محدودۀ جغرافیایی یا خیابان: مثلا مهرآباد، فرشته، قصر دشت و . . . 
 2. فیلدهای سه گانه استان و شهر و منطقه: که در نمایشگر لپ تاپ یا رایانه در یک ردیف مشاهده می شوند.
 3. آدرس: آدرس را به طور دقیق وارد کنید تا مشتری بتواند با اعتماد بیشتری ملک شما را ببیند. وارد کردن عنوان کلی مانند نام شهر یا منطقه یا خیابان در جلب توجه مشتری چندان کارساز نیست. 
 4. فیلدهای کدپستی، پلاک و گزینه نمایش آدرس ملک: فیلدهای کدپستی و آدرس را تکمیل کنید. می توانید انتخاب کنید که آدرس در سایت نمایش داده شود یا خیر. همچنین گفتنی است که کد پستی در سایت نمایش داده نمی شود.
 5. ثبت مکان ملک روی نقشه: برای آسان تر شدن یافتن مکان ملک روی نقشه، پس از اینکه شهر را انتخاب کردید نقشه به طور خودکار روی شهر زوم می شود. بهتر است که با پیمایش روی نقشه موقعیت ملک خود را به طور دقیق مشخص کنید تا بازدیدکنندگان بتوانند اطلاعات دقیقتری از ملک بدست آورده و درصد تماس های مفید شما به این صورت افزایش یابد. این کار منجر به صرفه جویی در وقت شما نیز می شود. چرا که مشتری از مکان ملک آگاه است و در صورتی که آن را پسند کند به شما زنگ می زند. بویژه اینکه کاربران می تواند در هنگام بازدید ملک شما، مسیریابی دسترسی به ملک را در سایت آلفاملک انجام داده و مشخصات خدمات پیرامون آن را مشاهده کنند!
 6. نوع ملک: خانه ویلایی، آپارتمان، و غیره. در صورتیکه قصد دارید یک مجتمع تجاری اداری یا آپارتمانی را یکجا در آلفاملک ثبت کنید بهتر است یک بار با انتخاب مجتمع تجاری اداری یا مجتمع آپارتمانی در فیلد نوع ملک، مشخصات کلی آنرا ثبت کرده و دوباره در یک فرم جداگانه، مشخصات یک یا چند مورد از واحدهای آن مجموعه را ثبت نمایید. در این حالت مشتری داده های کاملتری دربارۀ ملک دریافت کرده و رغبت بیشتری برای تماس با شما پیدا خواهد کرد. 
 7. نوع معامله: بسته به نوع معامله ممکن است برخی کادرهای ثبت اطلاعات حذف یا مواردی افزوده شود. مثلا در مورد املاک پیش فروش، اطلاعاتی راجع به مبلغ پیش پرداخت، زمان تحویل، درصد پیشرفت پروژه، ماه تحویل، سال تحویل پرسیده می شود که پیشنهاد می شود اگر قصد پیش فروش واحد را دارید حتما آنها را وارد کنید چرا که مشتریان دنبال بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری می گردند. 

تصویر 2: بخش عنوان ملک و موقعیت

فرم ثبت آگهی ملکی

اطلاعات کلی ملک

 1. تعداد اتاق: این ویژگی نیز بسیار مهم بوده و در تصمیم گیری مشتریان نقش بسزایی دارد.
 2. نوع سند: گرچه الزامی نیست ولی پیشنهاد می شود حتما آنرا وارد کنید. البته در مورد معامله های اجاره و رهن، این فیلد به طور خودکار حذف می شود. 
 3. عمر بنا: بسته به سال ساخت ملک خود، یکی از گزینه های موجود را انتخاب کنید. چنانچه روی ملک خود بازسازی انجام داده اید امکان انتخاب گزینه هایی برای بازسازی نیز در این کادر اطلاعاتی قرار داده شده است. مثلا اگر 4 سال پیش خانه خود را بازسازی کرده اید می توانید گزینۀ بازسازی شده (2 تا 5 سال) را انتخاب کنید.
 4. سال ساخت: چنانچه سال ساخت دقیق ملک خود را می دانید آنرا وارد کنید. در غیر اینصورت فقط یکی از گزینه های فیلد عمر بنا را انتخاب نمایید.
 5. طبقه: در این فیلد مشخص می کنید که ملک در طبقه چندم واقع شده است. برای طبقات منفی (مثلا منهای 60) و مثبت (100) گزینه های مختلف وجود دارد که می توانید یکی را انتخاب کنید.
 6. تعداد کل واحدها: ثبت این فیلد می تواند اطلاعات دقیقتری به مشتری بدهد. بسیاری از خریداران تمایلی به خرید ملک با تعداد واحدهای زیاد ندارند. بنابراین ثبت نکردن آن می تواند باعث اتلاف وقت شما و مشتری شود.
 7. جهت واحد ملک: شامل موقعیت های شمالی، جنوبی، شرقی، غربی و ترکیبی است.
 8. جهت ساختمان: جهت ساختمان نسبت به معبر که شامل شمالی (در به حیاط)، جنوبی (در به ساخت) و دو کله (شمالی- جنوبی است)
 9. اسکلت: شامل انواع اسکلت ساختمان از قبیل بتنی، فلزی و غیره است.

تصویر 3: بخش اطلاعات کلی ملک

اطلاعات کلی ملک

اطلاعات مساحت و قیمت ملک

 1. متراژ بنا: فیلد اجباری است و متراژ واحد ملکی که قصد فروش یا اجاره آن را دارید اعم از آپارتمان، دفتر کار، مغازه و غیره را وارد کنید. در مورد ملک ویلایی، مساحت زیربنا (اعیان) را وارد کنید.
 2. متراژ زمین: با توجه به اینکه بسیاری از مردم در آپارتمان ها زندگی می کنند ممکن است اطلاعاتی دربارۀ متراژ زمین نداشته باشند. با این حال بهتر است در مورد آپارتمان یا تجاری اداری و . . . مساحت زمین را وارد کنید. این فیلد برای ملک هایی مانند زمین ساختمانی/ کلنگی الزامی است. 
 3. مبلغ کل فروش: مبلغ مورد نظر برای فروش ملک را وارد کنید. پس از وارد کردن این کادر، قیمت هر متر به طور خودکار محاسبه می شود. البته می توانید در کادر مبلغ فروش هر متر، قیمت هر متر مربع را وارد کنید تا قیمت کل به طور خودکار محاسبه شود. توجه کنید که چنانچه عدد محاسبه شده در هر یک از این دو کادر به صورت خرده ای درآمد نیازی نیست که آن را رُند کنید. در هنگام نمایش آگهی ملکی در سایت، رُند کردن عدد به طور خودکار انجام می شود.
 4. مبلغ فروش هر مترمربع: مبلغ مورد نظر خود به ازای هر متر مربع ملک را وارد نمایید.
 5. وضعیت معاوضه: در صورتی که تمایل به معاوضه ملک خود دارید این گزینه را انتخاب کنید.
 6. وضعیت وام: خرید خانه برای بسیاری از مردم بدون دریافت وام مسکن امکانپذیر نیست. بنابراین اگر ملک شما دارای وام می باشد حتما اطلاعاتی مانند مبلغ وام، تعداد و مبلغ اقساط وام مسکن و . . . را وارد کنید تا مشتریان بیشتری جذب کنید. به عنوان یک قانون کلی در بانک مسکن، در حال حاضر خانه های با 12 سال قدمت امکان دریافت تسهیلات مسکن را دارا می باشند. 

تصویر 4: بخش مساحت و قیمت

اطلاعات مساحت و قیمت ملک

اطلاعات امکانات ملک

امکانات ملک برای جلب توجه خریداران و مستاجرین بسیار مهم است بنابراین تمام فیلدها را با دقت پر نمایید. این فیلدها شامل موارد زیر هستند:

 1. پارکینگ: که در آن تعداد پارکینگ را وارد می نمایید. در صورتی که واحد ملکی شما پارکینگ ندارد گزینه "ندارد" را انتخاب کنید. 
 2. انباری: وضعیت داشتن و نداشتن انباری و موقعیت آن در ملک اعم از پارکینگ، زیرزمین، همکف، پشت بام و غیره.
 3. آسانسور: وضعیت داشتن یا نداشتن آسانسور وارد شود. توجه کنید که بسیاری از خریداران و مستاجران دنبال ملک آسانسور دار هستند.
 4. بالکن/ تراس: وضعیت داشتن یا نداشتن بالکن/ تراس وارد شود. 
 5. دستشویی: شامل گزینه های ایرانی، فرنگی و هر دو مورد است. 
 6. کنتور آب واحدها: با توجه به افزایش قیمت خدمات شهری، ثبت وضعیت انشعابات در بهبود کیفیت آگهی ملکی موثر است.
 7. کنتور برق واحدها: با توجه به افزایش قیمت خدمات شهری، ثبت وضعیت انشعابات در بهبود کیفیت آگهی ملکی موثر است. به ویژه در مورد قبض های برق و گاز.
 8. کنتور گاز واحدها: با توجه به افزایش قیمت خدمات شهری، ثبت وضعیت انشعابات در بهبود کیفیت آگهی ملکی موثر است. به ویژه در مورد قبض های برق و گاز.
 9. گرمایش: نوع تجهیزات گرمایشی اعم از پکیج، بخاری، چیلر، اسپلیت و غیره
 10. سرمایش: نوع تجهیزات سرمایشی اعم از فن کویل، کولر آبی، چیلر، اسپلیت و غیره
 11. آشپزخانه: سبک آشپزخانه برای خریداران و به ویژه بانوان خانه دار بسیار مهم است. این روزها داشتن آشپزخانه دوم (دوبلکس) و همچنین آشپزخانه های جزیره ای بسیار مورد پسند و مد روز است.
 12. کابینت: جنس کابینت ها نیز تاثیر بسزایی در جلب توجه بسیاری از مشتریان دارد. چرا که هر کس سلیقه منحصر بفرد خود را دارد!
 13. کفپوش: جنس کفپوش نیز برای خریداران مهم است به ویژه با توجه به تنوع بالای کفپوش های جدید که در روز به روز به بازار عرضه می شود.

تصویر 5: بخش امکانات ملک

اطلاعات امکانات ملکبخش اطلاعات تماس و بارگذاری تصاویر ملک

 1. کادر نام مالک، شماره تماس، شماره همراه مالک، ایمیل: از میان این چهار خصیصه، صرفا شماره همراه الزامی است.
 2. دکمه بارگزاری تصاویر ملک: می توانید به سادگی یک یا چند فایل تصویری را به صورت یک جا انتخاب کرده و به آگهی اضافه کنید. همانطور که در توضیح این بخش نوشته شده می توانید تا 20 تصویر را بارگذاری کنید. بهتر است تصاویری که از ملک خود تهیه می کنید با کیفیت و حتما افقی باشد. نکات مهم در عکسبرداری از ملک در راهنمای عکسبرداری از ملک ارایه شده است. حجم هر تصویر نباید از 200 کیلوبایت بیشتر باشد.

تصویر 6: اطلاعات تماس و بارگذاری عکس ملک

بارگذاری تصاویر ملک

چنانچه به عنوان کاربر آزاد آگهی ملکی خود را ثبت کرده باشید بعد از وارد کردن اطلاعات بالا، تنها یک کادر دیگر در پایان فرم ثبت ملک باقی می ماند که کادر توضیحات است و می توانید موارد اضافی که مد نظر شما قرار دارد را به صورت متنی در کادر توضیحات آگهی اضافه کنید و دکمه افزودن را بزنید. پس از آن، یک پیام مبنی بر موفقیت در ثبت آگهی مشاهده می کنید که به شما پیشنهاد عضویت در سایت داده می شود که در صورت تمایل در سایت ثبت نام می نمایید.

تصویر 7: پیام تکمیل ثبت ملک

ثبت موفقیت آمیز ملک

چنانچه به عنوان کاربر وارد سایت شوید، در فرم ثبت آگهی ملکی دو بخش دیگر نیز مشاهده می کنید که شامل اطلاعات تکمیلی از جزییات ملک است که پر کردن آنها اطلاعات دقیق تری از ملک در اختیار مشتریان قرار می دهد.

ثبت رایگان آگهی ملکی ملک خود را در معرض بازدید هزاران بیننده قرار دهید

مهمترین تصمیم زندگی تان را با کمک آلفاملک بگیرید!